କାହିଁକି କାନ୍ଦିପକାଇଲେ ଆମେରିକାର ଏହି ନର୍ସ ଜଣଙ୍କ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେବେ…

0 564

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ହେତୁ ଅନେକ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ (PPE) ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଦେଶରେ PPE ର ଅଭାବ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର ନର୍ସଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ମାସ୍କ ନଥିବା କଥା କହୁଛନ୍ତି ।

30 ବର୍ଷିୟ ଇମାରିସ୍ ଭେରା ଆମେରିକାର ଇଲିନୋଇସର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲର ଆଇସିୟୁରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଅଭାବରୁ ସେ ଏପ୍ରିଲ ଶେଷରେ ଚାକିରି ଛାଡିଥିଲେ ।

30 ଏପ୍ରିଲରେ ଯେତେବେଳେ ନର୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ମାସ୍କ ନଥିଲା । ନର୍ସ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜେ PPE ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, ମ୍ୟାନେଜର ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇଲେ । ଏହା ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିବାର ଜଣାଯାଇଛି ।

ଇମ୍ରିସ୍ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ସହିତ ରୁହନ୍ତି ଯିଏ ଏକ ଜଟିଳ ରକ୍ତ ରୋଗ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ଇମ୍ରିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ପଡିପାରେ ।

ଇମାରିସ୍ କହିଛନ୍ତି- ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ମୋର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ମୁଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ମୋ ଜୀବନ କିମ୍ବା ମୋ ପରିବାରର ମୂଲ୍ୟରେ ଘଟୁଛି । ଏହା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଇମ୍ରିସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଜୈବିକ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ମାସ୍କ ବିନା ପଠାଉ ନାହଁ । ସେହିଭଳି ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଇମ୍ରିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ନର୍ସଙ୍କ ସ୍ୱର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ ସେୟାର ଭିଡିଓରେ ଇମ୍ରିସ କହିଥିଲେ- ‘ମୁଁ ଆଜି ଚାକିରି ଛାଡିଛି। ମୁଁ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ମୋତେ ଆଇସିୟୁ ୟୁନିଟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିବା ନର୍ସ ନଥିଲେ । ମୋର N95 ମାସ୍କ ଥିଲା । ମୁଁ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ କହିଲି ଯେ ମୁଁ ବୁଝିପାରୁଛି ଯେ ଆମର ଯୋଗାଣ ଅଭାବ, କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଦିଅ । କିନ୍ତୁ ସେ ମନା କରିଦେଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.