ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ଔଷଧ ପଠେଇବା ନେଇ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଧନ୍ୟବାଦ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କିଛି ଏଭଳି ଜବାବ ରଖିଲେ…

0 243

କରୋନା ଭାଇରସ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାରତ ସଞ୍ଜୀବନୀ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ରପ୍ତାନିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତ କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ । ଆମେରିକାର ଏହି ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ନିଜ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସହମତ । ଏହିପରି ସମୟ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ନିକଟତର କରିଥାଏ । ଭାରତ-ଆମେରିକା ସହଭାଗିତା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ମାନବିକତାକୁ କରୋନା (COVID-19) ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାରେ ଭାରତ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ଆମେ ଏହାକୁ ଏକତ୍ର ଜିତିବା ।’

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ । ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଏହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆମେ ଏହାକୁ କେବେବି ଭୁଲି ପାରିବୁ ନାହିଁ । ଏହି ସହଯୋଗ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।’

ତେବେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଯୋଗାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନେ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇପାରିବେ । ଏହି ବିବୃତ୍ତିର ମାତ୍ର 24 ଘଣ୍ଟା ପରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ ସ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ସେ ବହୁତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ।

ଘଟଣା କିଛି ଏପରି ଥିଲା…

ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ଭାରତ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି । ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ‘ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଷ୍ଟକ୍ ରଖିବା ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇଛି ସେହି ଦେଶକୁ ଔଷଧ ପଠାଯିବ ।’

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୂପାନୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟର ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀ ଆମେରିକାରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ଭାରତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ରପ୍ତାନିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଆମେରିକା ଖୁସି । ଏହି କାରଣରୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧନ୍ୟବାଦ ଭାରତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.